Ateliér tisku a tkaní

Kombinace ručního tisku a ručního tkaní poskytuje mimořádně bohaté spektrum výtvarných možností. Důraz, kladený při výuce na návrhové kreslení, ukazuje, že řemeslné postupy nejsou pro obor cílem, ale prostředkem k samostatné výtvarné tvorbě.

Absolvent tohoto zaměření si v průběhu studia osvojí vědomosti nutné pro výběr vhodných materiálů, barviv a barvířských, tiskařských a tkalcovských postupů k realizaci navrženého díla. Míra získaných zkušeností a nabyté zručnosti splňuje vysoké nároky na úroveň řemeslného zpracování.

Při výuce ručního tisku si žáci osvojí postupy a možnosti batiky, tisku tiskařskou formou, šablonového tisku, modrotisku, malby na hedvábí a tisku leptem. V řemeslné technice tkaní se obeznámí s tkaním na rámu a ručním tkalcovském stavu. Osvojí si základní tkalcovské vazby a vazby odvozené, realizují jednoduchý i složitý kelim, seznámí se s předtkalcovskými technikami. Podle vlastního návrhu realizují vázaný koberec, gobelín, kombinovanou tapiserii a na tkalcovských stavech jemné vzorované tkaniny.

Kromě výuky předmětů výtvarných a uměleckořemeslných získá žák znalosti teoretické týkající se studijního zaměření a orientaci v trendech současného užitého umění a designu.

Výtvarná příprava II.

Plenér

Technická příprava

Řemeslné techniky: základní

Řemeslné techniky: doprovodné

Výtvarná příprava II.

Předmět je zaměřen na ručně psané písmo a ornamentní stylizaci. Základním cílem předmětu je získání základních výtvarných a stylistických vyjadřovacích dovedností. Žák je veden jak k řemeslnému zvládnutí technik a technologií využívaných v různých oborech výtvarného umění, tak k tvořivosti, originalitě, fantazijní práci, kreativitě.

Výuka směřuje k osvojení odborné terminologie a správnému rozhodování při výběru vhodných textilních materiálů, barviv a barvířských a tiskařských postupů pro vlastní řemeslné techniky. V příslušných souvislostech jsou žáci vedeni ke správným postojům a návykům v oblasti bezpečnosti a hygieny práce i ochrany životního prostředí. Učivo umožňuje aplikovat získané vědomosti, dovednosti a postoje při realizaci vlastních návrhů.

Tecnická příprava

Technická příprava vede žáky k volbě vhodných výrazových prostředků k technickým záznamům v souladu s výtvarným záměrem a technologií výroby pro řemeslnou tvorbu oboru (transparentní a aplikované techniky, krajka a výšivka). Rozvíjí technické myšlení, plošnou i prostorovou představivost. Vede k samostatné konstrukční práci. Učí pečlivosti a přesnosti v grafickém projevu včetně využití Informačních a komunikačních technologií s důrazem na Počítačovou grafiku. Vede k samostatnosti v technické přípravě a její aplikaci v předmětech Návrhové tvorby a realizace v materiálu.

Řemeslné techniky: základní

Předměty řemeslných technik vedou žáky k volbě vhodných tradičních i nových technologických postupů, materiálů a pomůcek v souladu s výtvarným záměrem. Hospodárně a ekologicky je používat při realizaci výtvarných návrhů s vysokými nároky na úroveň řemeslného zpracování. Efektivně organizovat práci, svoji i ve skupině, ke stanovenému termínu. Hodnotit kvalitu dílčích operací i výsledného produktu, včetně bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti. Obhájit nejvhodnější postup realizace návrhů vlastních i jiných výtvarníků.

Oblasti výuky:

Řemeslné techniky: doprovodné

Obsah a rozsah výuky předmětu směřuje ke schopnosti žáků  samostatně realizovat tradiční textilní techniku jako součást oděvu nebo oděvního doplňku. Posláním předmětu je rozvíjet úsilí žáků vedoucí k dokonalému provedení práce v souladu s výtvarným záměrem. Při tvorbě jsou žáci vedeni k uplatňování tradičních i moderních technik a technologických postupů.

Odborná praxe probíhá pod vedením vyučujících praxe buď v školním ateliéru nebo ve vybraných textilních ateliérech, podnicích zaměřených na textilní výrobu nebo v muzeích a galeriích. V rámci odborné praxe se žáci seznamují s reálným pracovištěm, s jeho organizační činností a náplní práce. Škola zajišťuje kontrolu studentů vykonávajících odbornou praxi mimo budovu školy.