Ateliér textilního designu

Od příštího školního roku, tedy od 1. 9. 2018, zavádíme nové, kombinované zaměření oboru Textilního výtvarnictví s názvem Ateliér textilního designu, který zahrnuje řemeslné techniky dosud vyučované v Ateliéru krajkářských technik, ručního tisku a tkaní, hračky a košíkářských technik.

Tato změna je výsledkem dlouhodobého trendu, kdy původní, úzce specializovaná zaměření přestala plně vyhovovat aktuálním potřebám a možnostem uplatnění našich absolventů. Idea tohoto zaměření je taková, že žáci během prvních dvou ročníků získají základy z výše uvedených technik. Pro návrhové a klauzurní práce 3. a 4. ročníku se pak budou věnovat pouze kombinaci vybraných dvou technik. Praktická maturitní zkouška bude stejně jako dosud zahrnovat návrh výrobku ve zvolené technice, technologickou dokumentaci a zhotovení prototypu výrobku. Součástí prezentace před maturitní komisí je obrazové a propagační portfolio závěrečné práce.

Uplatnění je velice široké – multifunkční designér textilií ve všech oblastech textilního odvětví s technologickou erudicí, propagační výtvarník pro firmy, které vyrábějí nebo obchodují textilním zbožím, samostatný podnikatel – designér textilií a v neposlední řadě mohou absolventi studovat na vysokých školách výtvarného zaměření.

Výtvarná příprava II.: ornament a písmo

Předmět je zaměřen na ručně psané písmo a ornamentní stylizaci. Základním cílem předmětu je získání základních výtvarných a stylistických vyjadřovacích dovedností. Žák je veden jak k řemeslnému zvládnutí technik a technologií využívaných v různých oborech výtvarného umění, tak k tvořivosti, originalitě, fantazijní práci, kreativitě.

Tecnická příprava

Technická příprava vede žáky k volbě vhodných výrazových prostředků k technickým záznamům v souladu s výtvarným záměrem a technologií výroby pro řemeslnou tvorbu oboru (transparentní a aplikované techniky, krajka a výšivka). Rozvíjí technické myšlení, plošnou i prostorovou představivost. Vede k samostatné konstrukční práci. Učí pečlivosti a přesnosti v grafickém projevu včetně využití Informačních a komunikačních technologií s důrazem na Počítačovou grafiku. Vede k samostatnosti v technické přípravě a její aplikaci v předmětech Návrhové tvorby a realizace v materiálu.

Řemeslné techniky: základní

Řemeslné techniky zahrnují odborné praktické předměty. Vedou k volbě vhodných tradičních i nových technologických postupů, materiálů a pomůcek v souladu s výtvarným záměrem. Učí dovednosti realizovat návrhy vlastní i jiných výtvarníků, experimentovat a obhájit zvolený postup i zhodnotit výsledek.

Oblasti výuky:

transparentní technologie | aplikované techniky | krajka | výšivka

Řemeslné techniky: doprovodné

Předmět šití vede žáky k osvojení základních technik a technologických postupů při realizaci výtvarných záměrů. Klade důraz na kvalitní řemeslné zpracování. Učí je používat tradiční i moderní materiály, pomůcky a organizovat práci v dílnách.

Odborná praxe probíhá pod vedením vyučujících praxe buď v školním ateliéru nebo ve vybraných textilních ateliérech, podnicích zaměřených na textilní výrobu nebo v muzeích a galeriích. V rámci odborné praxe se žáci seznamují s reálným pracovištěm, s jeho organizační činností a náplní práce. Škola zajišťuje kontrolu studentů vykonávajících odbornou praxi mimo budovu školy.