Ateliér oděvu

Základní myšlenkou, která nese tento obor, je užití tradičních textilních technik v současném oděvu novým způsobem a skloubení moderního výtvarného názoru s precizním řemeslným zpracováním, čerpajícím z tradice. Studenti zvládnou základy krejčovského řemesla, konstrukce střihů, technologie, návrhového kreslení i figurální kresby. Zároveň projdou praktickou výukou základů rukodělných technik - ruční výšivky, tkaní nebo textilního tisku. Zpočátku si studenti osvojují základní výtvarné a odborné znalosti a dovednosti, ve vyšších ročnících tvoří oděvní modely podle vlastních návrhů s využitím rukodělných technik.

Jednoduše řečeno, typickým absolventem tohoto oboru je oděvní návrhář ozvláštňující své modely využitím tradičních textilních technik.

Výtvarná příprava II.: ornament a písmo

Projekt: malování v přírodě

Konstrukce oděvu

Počítačová grafika

Řemeslná technika: doprovodná

Praktická cvičení

Cílem předmětu Výtvarná příprava je získání základních výtvarných vyjadřovacích dovedností. Žák je veden jak k řemeslnému zvládnutí technik a technologií využívaných v různých oborech výtvarného umění, tak k tvořivosti, originalitě, fantazijní práci, kreativitě. Během dvouleté výuky Výtvarné přípravy se všestranně připravuje na další studium uměleckého oboru i na budoucí profesi. Tvoří si vlastní výtvarný názor, kultivuje svoji osobnost.

Výtvarná příprava II.: ornament a písmo

Předmět je zaměřen na ručně psané písmo a ornamentní stylizaci. Základním cílem předmětu je získání základních výtvarných a stylistických vyjadřovacích dovedností. Žák je veden jak k řemeslnému zvládnutí technik a technologií využívaných v různých oborech výtvarného umění, tak k tvořivosti, originalitě, fantazijní práci, kreativitě.

Základním cílem předmětu Figurální kreslení je dostatečné zvládnutí techniky realistické kresby a její uvolnění do vlastní umělecké transformace. Smyslem je chápání lidské postavy jako proporčního měřítka pro všechny obory umělecko-řemeslné činnosti. Podstatou předmětu je dovednost žáků převést obraz trojrozměrného světa do dvojrozměrné podoby - do plochy. Důraz je kladen na rozvíjení vlastního výtvarného názoru, estetického cítění, samostatné potřeby tvorby...

Textilní technologie směřuje k osvojení odborné terminologie a správnému rozhodování při výběru vhodných oděvních materiálů s ohledem na technologii zpracování i výtvarné vyznění finálního výrobku. Učivo umožňuje aplikovat získané vědomosti, dovednosti a postoje při realizaci vlastních návrhů.

Oborová technologie tvoří informačně technický základ pro vlastní oděvní tvorbu. Žákům rozvíjí logické a tvůrčí technické myšlení. Stejně tak jim rozšiřuje poznatky o oděvních textiliích, aby z výtvarného návrhu mohli zhotovit oděv a respektovali přitom technologické zákonitosti výroby oděvů a vhodně volili použití nástrojů, strojů a zařízení. Cílem Oborové technologie je, aby žáci získali intelektové dovednosti k samostatnému vytvoření technické přípravy výroby oděvů a následně je správně použili v navazujících odborných předmětech.

Konstrukce oděvu

Obsah a rozsah výuky předmětu směřuje ke schopnosti žáků  vytvořit kompletní konstrukční dokumentaci. Posláním předmětu je rozvíjet logické a tvůrčí technické myšlení a estetickou stránku osobnosti žáka. Učivo umožňuje aplikovat získané vědomosti, dovednosti a postoje při realizaci vlastních návrhů.

Počítačová grafika

C9lem je naučit žáky na uživatelské úrovni používat základní a aplikační programové vybavení počítače včetně specifického programového vybavení souvisejícího s jejich odborností. Předmět je propojen s Konstrukcí oděvu a Navrhováním. Získané vědomosti žáci aplikují v praxi i pro potřeby dalšího vzdělávání.

Řemeslná technika: doprovodná

Výuka předmětu směřuje ke schopnosti žáků  samostatně realizovat tradiční textilní techniku jako součást oděvu nebo oděvního doplňku. Posláním předmětu je rozvíjet úsilí žáků vedoucí k dokonalému provedení práce v souladu s výtvarným záměrem. Při tvorbě jsou žáci vedeni k uplatňování tradičních i moderních technik a technologických postupů.

Praktická cvičení

Předmět směřuje ke schopnosti žáků  samostatně realizovat náročný model podle výtvarného návrhu. Posláním předmětu je rozvíjet úsilí žáků vedoucí k dokonalému provedení práce v souladu s výtvarným záměrem.

Odborná praxe probíhá pod vedením vyučujících praxe buď ve školním ateliéru nebo ve vybraných textilních ateliérech, v podnicích zaměřených na textilní výrobu nebo v muzeích a galeriích. V rámci odborné praxe se žáci seznamují s reálným pracovištěm, s jeho organizační činností a náplní práce. Škola zajišťuje kontrolu studentů vykonávajících odbornou praxi mimo budovu školy.