Ateliér nových médií

Cílem oboru je integrovat oděvní a tradiční řemeslnou textilní tvorbu do světa současných prostředků vizuální a audiovizuální komunikace.

Výuka je zaměřena jednak na seznámení se s textilním uměním v jeho výtvarné i řemeslné složce, jednak na rozvoj komunikačních schopností, především ve sféře vizuální komunikace. Absolvent oboru bude schopen využívat pro svou práci všech možností digitální fotografie, tedy sám ovládat techniku snímků, jejich počítačového zpracování a archivace a zároveň spolupracovat s profesionálním fotografem. Díky osvojení nejfrekventovanějších grafických programů dokáže vytvořit webovou prezentaci a propagační tiskoviny a zároveň bude schopen spolupracovat s profesionálními studii a grafiky. Obeznámí se s problematikou výstavní a pódiové prezentace textilní tvorby a v kontaktu s jejími tvůrci bude schopen vystupovat jako rovnocenný partner.

Výuka samozřejmě není jen teoretická. Škola pořádá a spolupořádá výstavy, módní přehlídky, účastní se řady soutěží, spolupracuje s agenturou Czechoslovak models. Na všech formách její prezentace se aktivně podílejí studenti a získávají praxi také v partnerských organizacích.

multimedia

Galerie obsahuje videa, animace, ale i projekty (např. interaktivní hřiště) vyžadující aktivní zapojení diváka.

Další krátká videa jsou dostupná na vimeo.com/user16483688.

Výtvarná příprava II.

Projekt: malování v přírodě

Technická příprava: fotografie

Počítačová grafika

Řemeslné techniky

Výstavní prezentace a modeling

Multimediální tvorba

Výtvarná příprava II.

Cílem předmětu je získání základních výtvarných a stylistických vyjadřovacích dovedností. Žák je veden jak k řemeslnému zvládnutí technik písma tak výtvarné stylizaci. Používá příslušné programové vybavení při práci s textem a písmem, aktivně aplikuje zásady vzájemného působení písma a obrazu a kreativně využívá výtvarné a výrazové možnosti používaných technologií. Sleduje vývojové trendy v oboru, pracuje s odbornou literaturou a využívá informační technologie.

Oborová technologie zahrnuje informačně technický základ pro řemeslnou tvorbu oboru. Na základě historického vývoje technologií a technik dává základ v odborné terminologii a používaných materiálech. Vede samostatnosti v technické přípravě a její pozdější aplikaci v předmětech Tecnická příprava: fotografie, Počítačová grafika a Multimediální tvorba.

Tecnická příprava: fotografie

Technická příprava je základem a součástí další výtvarné práce. Vede žáky k volbě vhodných výrazových prostředků, k technickým a obrazovým záznamům v souladu s výtvarným záměrem a technologií dalších výtvarných zpracování. Rozvíjí technické myšlení, plošnou i prostorovou představivost. Vede k samostatnosti v technické přípravě a její aplikaci v předmětech Návrhové tvorby a realizace v materiálu.

Počítačová grafika

Učivo vychází z obsahového okruhu Návrhová tvorba a realizace v materiálu. Cílem procesu tvorby je grafické zpracování inspiračního námětu, vytvoření prezentace či portfolia. Zadání dílčích úkolů je směrováno k chápání textilií jako součástí širšího výtvarného prostředí reflektujícího aktuální impulsy.

Řemeslné techniky

Hlavním cílem předmětu je, aby žáci na základě vlastní zkušenosti pochopili řemeslnou a výtvarnou podstatu vzniku a specifik textilního výtvarnictví a mohli jej tak lépe a s pochopením propagovat. Předmět řemeslné techniky slouží k získání základní orientace v technologických postupech a materiálech i zpracovávání výtvarného záměru užívaných při zhotovování textilních děl. Vede žáky k efektivnímu organizování práce, svojí i ve skupině, ke stanovenému termínu.

Oblasti výuky:

Ruční tisk | Ruční tkaní | Ruční výšivka | Základy šití | Ručně paličkovaná krajka | Ručně šitá krajka

Výstavní prezentace a modeling

Předmět je zaměřen na prezentaci textilních děl. Žáci si osvojí postupy přípravy a realizace výstavy, vyznají se v základních požadavcích na technickou a obsahovou stránku výstav, dokážou navrhnout výtvarné a architektonická řešení. Orientují se v oblasti modelingu, rozumí specifikům práce modelingové agentury, znají organizaci módní přehlídky, ovládají problematiku módní fotografie a reklamy, jsou obeznámeni se specifiky prostředí a současnými trendy.

Multimediální tvorba

Žáci jsou vedeni tak, aby zpracovali podklady pro aplikaci v různých technologiích a s ohledem na požadavky elektronických médií. Používali kreativní a technologické postupy nutné pro zpracování zadání pokročilé techniky ve správě multimediálního obsahu. Tvořili v rozličných oblastech elektronického publikování, byli schopni komplexního zpracování dílčího tématu. Volili nejvhodnější technologie i výstupní formy. Svoji prací přizpůsobovali požadovanému vizuálnímu stylu a projevovali svoji invenci.

Odborná praxe probíhá pod vedením vyučujících praxe buď v rámci školního ateliéru nebo ve vybraných fotografických ateliérech, grafických studiích nebo v muzeích a galeriích. V rámci odborné praxe se žáci seznamují s reálným pracovištěm, s jeho organizační činností a náplní práce. Škola zajišťuje kontrolu studentů vykonávajících odbornou praxi mimo budovu školy.