Ateliér Bytového designu

Bytový design je dynamicky se rozvíjející obor, který reflektuje vliv obývaného prostředí na psychiku člověka. Ateliér je zaměřen na bytové textilie a doplňky. Studium zahrnuje celé spektrum činností od komponování prostoru, práce s barvou, po realizaci návrhů i zhotovení tkalcovských, tištěných, krajkářských, vyšívačských a košíkářských děl s cílem vytvořit interiér odpovídající modernímu životnímu stylu. Výuka je zaměřena jednak na práci s vizualizačními programy umožňujícími realizovat jednotlivé fáze projektu, jednak na klasické výtvarné vzdělání obohacené o teoretické i praktické znalosti a dovednosti z oblasti textilních materiálů a řemeslných technik.

Absolventi se uplatní jako kvalifikovaní odborníci v oblastech bytového interiéru, textilní tvorby a tradičních textilních řemesel. Ve sférách výtvarné pedagogiky a pedagogiky volného času jako samostatný designér nebo zaměstnanec interiérových studií a ateliérů, návrhář textilních dekorací (průmyslový design) nebo lektor textilních výtvarných technik v zařízeních mimoškolního vzdělávání a volného času

Výtvarná příprava II.

Plenér

Technická příprava

Interiérová tvorba

Výtvarná příprava II.

Cílem předmětu je získání základních výtvarných a stylistických vyjadřovacích dovedností. Žák je veden jak k řemeslnému zvládnutí technik písma tak výtvarné stylizaci. Používá příslušné programové vybavení při práci s textem a písmem, aktivně aplikuje zásady vzájemného působení písma a obrazu a kreativně využívá výtvarné a výrazové možnosti používaných technologií. Sleduje vývojové trendy v oboru, pracuje s odbornou literaturou a využívá informační technologie.

Plenér

Oborová technologie zahrnuje informačně technický základ pro řemeslnou tvorbu oboru. Na základě znalostí technologií a technik dává základ v odborné terminologii a používaných materiálech a  to jak textilních tak stavebních. Vede k samostatnosti v technické přípravě a její pozdější aplikaci v předmětech Návrhové tvorby a realizace v materiálu.

Technická příprava

Technická příprava je základem a součástí další výtvarné práce. Vede žáky k volbě vhodných výrazových prostředků, k  technickým a  obrazovým záznamům v  souladu s  výtvarným záměrem a  technologií dalších výtvarných zpracování. Rozvíjí technické myšlení, plošnou i prostorovou představivost. Vede k samostatnosti v technické přípravě a její aplikaci v předmětech Navrhování a Interiérová tvorba.

Řemeslné techniky

Hlavním cílem předmětu je, aby žáci na základě vlastní zkušenosti pochopili řemeslnou a výtvarnou podstatu tradičních převážně textilních technik a mohli je tak ve své práci uplatňovat. Předmět řemeslné techniky slouží k získání základní orientace v technologických postupech a materiálech i zpracovávání výtvarného záměru užívaných při zhotovování textilních děl. Vede žáky k efektivnímu organizování práce, svojí i ve skupině, ke stanovenému termínu.

Výuka řemeslných technik je rozdělena do jednotlivých ročníků:

šití a tisk | tkaní a košíkářské techniky | ruční výšivka a ručně paličkovaná krajka | ručně šitá krajka

Interiérová tvorba

• návrhy částí nebo celků vybavení interiéru
  • schema navrhování (analýza zadání, definice cíle, návrh, prezentace a obhajoba)
  • díly: ložní prádlo (polštáře, přikrývky, prostěradla, přehozy), podlahy (koberce kusové, koberce celoplošné), dekorace oken (závěsy, záclony, žaluzie, rolety, japonské panely, římské rolety, plissé), dekorace stěn (tapety, koberce, tapisérie, závěsy), prostírání stolů, akustické panely atd.
  • maturitní práce - zpracování vybraného celku a vybraného detailu (například návrh ložnice a grafický návrh opakujícího se vzoru a jeho řemeslná realizace v materiálu)
  • podklad by měl být navržený interiér zařízený nábytkem - cílem by bylo navrhnout vhodné textilní dekorace

Odborná praxe probíhá pod vedením vyučujících praxe buď v školním ateliéru nebo ve vybraných textilních ateliérech, podnicích zaměřených na textilní výrobu nebo v muzeích a galeriích. V rámci odborné praxe se žáci seznamují s reálným pracovištěm, s jeho organizační činností a náplní práce. Škola zajišťuje kontrolu studentů vykonávajících odbornou praxi mimo budovu školy.